Čaká nás obdobie letných dovoleniek a vzhľadom na situáciu v niektorých zahraničných turistických destináciách sa mnohí Slováci vyberú na dovolenku autom či autobusom do okolitých krajín alebo k „slovenskému moru“, do Chorvátska. Treba však myslieť dopredu a pripraviť sa na dlhšiu a vyčerpávajúcu cestu, a to hlavne ľudia so zdravotnými ťažkosťami.
„U pacientov s ochorením srdca a vysokým krvným tlakom pred vycestovaním odporúčam konzultáciu s ošetrujúcim lekárom. Ak ide o dlhú cestu, resp. dlhší pobyt, pacient by mal mať určite so sebou lekársku správu s uvedenými ochoreniami, na ktoré sa lieči a lieky, ktoré užíva,“ hovorí MUDr. Ivan Očadlík, PhD., internista z Polikliniky Falck Radlinského. Lekárske správy stačí mať v slovenskom jazyku. Môže sa však stať, že niektoré letecké spoločnosti budú vyžadovať od pacientov, ktorí prevážajú lieky, aj správu v anglickom jazyku. Samozrejmosťou je zabezpečiť si na celý pobyt dostatočné množstvo užívaných liekov a dovolenkár by mal počítať aj s rezervou, v prípade, že sa pobyt nečakane predĺži.
„Ak pacient podstupuje dlhú cestu lietadlom, autobusom, či autom, jeho ošetrujúci lekár môže odporučiť malú dávku liekov proti zrážaniu, ako prevenciu tvorby krvných zrazenín v cievach, hlavne v oblasti dolných končatín,“ dodáva I. Očadlík. Zabráni sa tak vzniku embólie do pľúcneho riečiska, čo znamená upchatie časti pľúcneho cievneho riečišťa krvnou zrazeninou. Môže prebiehať veľmi nenápadne, zhoršujúcou sa dušnosťou, ale môže byť aj príčinou náhlej smrti. Jednoznačne, na čo treba myslieť počas celej cesty, je dostatočný príjem tekutín, predovšetkým neperlivej vody. Dokonca by mal byť vyšší ako zvyčajne. „Netýka sa to iba starších pacientov. Najmä dlhá cesta autobusom s malými prestávkami je často zdrvujúca a človek sa ,,bojí“ prijímať tekutiny, aby nemusel šofér zastavovať častejšie. Považujem to však za obrovskú chybu,“ prízvukuje odborník.
Viete, aké sú varovné príznaky z prehriatia organizmu z tepla? Často sa podobajú chrípkovým stavom. Postihnutý môže pociťovať celkovú únavu, slabosť, bolesti hlavy, svalov, pridruží sa nevoľnosť, závraty a vracanie. „Ktorýkoľvek z týchto príznakov je varovným signálom, nakoľko následne môže prísť ťažšia forma, tzv. tepelný úpal s poruchami vedomia, halucináciami, zmätenosťou, dezorientáciou, bizarným správaním až bezvedomie,“ zdôrazňuje MUDr. Očadlík.
Prevencia
Čo však robiť, aby sme sa kardio-vaskulárnym, ale i iným zdravotným komplikáciám, vyhli? Stále platí, že základom je zdravý životný štýl. Žiaľ, v praxi sa tieto odporučenia stali akoby iba lekármi niečím „dookola omieľaným“. Napriek tomu, že sa v našej krajine zaviedli nové preventívne opatrenia, pokles ochorení a úmrtí nie je taký, ako v iných krajinách Európskej únie.* Lekári u nás, i v zahraničí, sú často vystavení požiadavkám pacientov, ktorí si z dostupných, často mylných a odborne neoverených informácií na internete ordinujú sami vyšetrenia a voľne dostupné lieky a nedbajú na rady odborníkov.
*Údaje Svetovej zdravotníckej organizácie
Rady pred cestou:
– navštívte svojho lekára, ak máte dlhodobé zdravotné ťažkosti, pribaľte si lekárske správy,
– pripravte si lekárničku,
– zabezpečte si dostatok tekutín,
– môžete si pripraviť aj rozprašovač na tvár či ruky.
Čo by mala obsahovať lekárnička na dovolenku:
– tablety proti bolesti, teplote a nádche,
– lieky na zažívacie problémy, hnačky a probiotiká,
– lieky proti alergii,
– pastilky alebo spreje na bolesti hrdla,
– lieky proti kašľu,
– prípravky na popáleniny od slnka,
– masť alebo gél na uštipnutie hmyzom,
– kvapky do očí, uší, nosa,
– dezinfekčný prípravok, náplasti, obväzy,
teplomer, pinzeta, nožnice.